czubas czubas
690
BLOG

Donald Tusk w sprawie emerytur chce być Ronaldem Reaganem

czubas czubas Polityka Obserwuj notkę 8

Za prezydentury Ronalda Reagana w 1983 roku podniesiono w USA wysokość wieku emerytalnego z 65 do 67 roku życia.

Ów wiek był i jest jednakowy dla kobiet i mężczyzn.

Zdecydowano się go wprowadzać stopniowo, począwszy od urodzonych po 1938 roku, wiek emerytalny rośnie z każdym rokiem co 2 miesiące.

Np. dla kogoś urodzonego w 1938 roku będzie to 65 lat i 2 miesiące, dla osoby urodzonej w 1940 roku, 65 lat i 6 miesięcy, dla tej w 1955 - 66 lat i 2 miesiące.... aż do osób urodzonych po 1960 roku.  Wówczas to wynosi już pełne 67 lat.

Na emeryturę można odejść jednak nieco wcześniej - najwcześniej w wieku 62 lat.

Wówczas jednak dostaje się mniejsze świadczenia.  Np. osoba urodzona przed 1937 rokiem będzie dostawać 80%, ale ta po 1960 roku - 70% przy odejściu na emeryturę w wieku 62 lat.

Procent ten się zmienia wraz z przedłużeniem wieku przejścia na emeryturę - np. dla ostatniej grupy przy przejściu na emeryturę w wieku 65 lat będzie to 86.7%, w wieku 66 lat - 93.3%

Wszystko to dotyczy emerytury "federalnej", Social Security czyli tej, na którą wszyscy płacą obowiązkowe składki w wysokości 12.4%.  Samozatrudnieni płacą cały procent, natomiast pracownicy najemni po połowie z pracodawcą, 6.2 każdy, (czasowo składka pracownicza została obniżona na 2011/2012 do 4.2%).

Emerytury komercyjne - te w większości stosują wiek 59.5 roku aby zacząć wypłaty z konta.  Często pracodawcy dopłacają pracownikom do ich planów emerytalnych (najczęstsze to plany 401K), jednak są owe wpłaty obwarowane licznymi warunkami, często też trzeba przepracować minimum 5 lat by zatrzymać owe wpłaty dla siebie.

Ocenia się, że co najmniej 1 na 3 Amerykanów nie ma żadnego prywatnego ubezpieczenia emerytalnego a prawie połowa ma fundusze co najmniej mocno niewystarczające do przejścia na emeryturę.

Składki na Social Security są jednak znacznie niższe procentowo niż w Polsce - 12.4 w USA i 19.52 w Polsce.

Jednak fundusz Social Security przeżywa podobne problemy co fundusze emerytalne wszystkich krajów rozwiniętych.  Jest to system jak gdzie indziej - wypłaty są pokrywane z bieżących składek.  System więc działa najlepiej gdy pobierajacych świadczenia jest znacznie mniej niż je płacących.

Ludzie żyją dłużej, składki są więc wypłacane dłużej, w USA w wiek emerytalny wkroczył duży wyż demograficzny po II wojnie światowej 1946-64.  Koszta funduszu więc rosną.

Były liczne propozycje by część funduszy SS sprywatyzować, tak by zaczęły one przynosić jakieś dochody (ostatnie takie za G.W. Busha), ale na razie nic się nie zmieniło.

Jest duża szansa na to, że wkrótce będzie rozważane kolejne podniesienie wieku emerytalnego aby pomóc w pokryciu deficytu...

czubas
O mnie czubas

Zwolennik wolnego rynku - im mniej władzy urzędnikow - tym lepiej. Także fan piłki nożnej - zwłaszcza lig angielskiej i hiszpańskiej. Nie czytam blogerów-cenzorów, którzy usuwają krytyczne teksty, banują, bo nie potrafią odpowiedzieć na krytykę. Jeśli ktoś publikuje blog ale nie zgadza się by jego tezy podlegały krytyce powinien to jasno stwierdzić. Nie lubię chamstwa ale nie lubię też i cenzury. Nigdzie na świecie nie ma mediów obiektywnych i niezależnych - nie będzie więc ich też i w Polsce.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka